Градиште (Орел)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Градиште is located in Македонија
Градиште
Местоположба на Градиште во Македонија
Местоположба 41°56′47″N 21°58′38″E / 41.94639° СГШ; 21.97722° ИГД / 41.94639; 21.97722Координати: 41°56′47″N 21°58′38″E / 41.94639° СГШ; 21.97722° ИГД / 41.94639; 21.97722
Основни податоци
Место Орел
Општина Свети Николе
Тип

Археомак 2.0 графички знак (утврдена населба).svg утврдена населба


Период железно време
Портал „Археологија“

Градиштеархеолошко наоѓалиште кај светиниколското село Орел. Претставува утврдена населба од железното време.

Се наоѓа на 500 м северно од селото, на левиот брег на реката Мавровица. Претставува голема височинка со зарамнето плато од 100 × 100 м површина, на кое има грамади од градежен материјал и фрагменти од керамички садови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 357. ISBN 9989-649-28-6.