Градиште (Малино)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 41°56′58″N 21°50′39″E / 41.94944° СГШ; 21.84417° ИГД / 41.94944; 21.84417Координати: 41°56′58″N 21°50′39″E / 41.94944° СГШ; 21.84417° ИГД / 41.94944; 21.84417
Основни податоци
Место Малино
Општина Свети Николе
Тип

Археомак 2.0 графички знак (градиште).svg градиште


Период доцноантичко време
среден век
Портал „Археологија“

Градиштеархеолошко наоѓалиште во светиниколското село Малино. Наоѓалиштето претставува градиште од доцноантичко време и среден век. На 1 км источно од селото се издига Стањевачки Рид, познат кај мештаните уште под името Викало, на чија средна кота има зарамнето плато на кое се наоѓа изобилство од градежен материјал, фрагменти од питоси, пирамидални тегови и фрагменти од керамички садови[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 355, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069