Венец (Трстеник)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ѓуришки Манастир - Венец
археолошко наоѓалиште
Ѓуришки Манастир (18).JPG

Гробови во дворот на манастирот

Ѓуришки Манастир - Венец is located in Македонија
Ѓуришки Манастир - Венец
Местоположба на Ѓуришки Манастир - Венец во Македонија
Местоположба 41°54′11″N 21°50′15″E / 41.90306° СГШ; 21.83750° ИГД / 41.90306; 21.83750Координати: 41°54′11″N 21°50′15″E / 41.90306° СГШ; 21.83750° ИГД / 41.90306; 21.83750
Основни податоци
Место Трстеник
Општина Свети Николе
Тип

Археомак 2.0 графички знак (гроб).svg гроб


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Венец археолошко наоѓалиште во светиниколското село Трстеник. Наоѓалиштето претставува гроб од доцноантичко време. Се наоѓа во непосредната близина на манастирската црква „Рождество на Пресвета Богородица“ на Ѓуришки манастир во месноста Венец, во која е подигната станицата на Метеоролошкиот завод од Скопје. При изградбата на објектот, со механизацијата бил откриен и делумно оштетен гроб – тип циста, граден од камени плочи, поставен во правец североисток-југозапад. Дното на гробот било покриено со четвртести тули наредени една до друга и врзани со варов малтер. Погребувањето е со инхумација, а покрај левиот колк на покојникот е најдено керамичко сатче – бокал со црвеникава боја.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 361, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.