Дабица (Немањици)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 41°55′03″N 22°00′38″E / 41.91750° СГШ; 22.01056° ИГД / 41.91750; 22.01056Координати: 41°55′03″N 22°00′38″E / 41.91750° СГШ; 22.01056° ИГД / 41.91750; 22.01056
Основни податоци
Место Немањици
Општина Свети Николе
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период римско време
Портал „Археологија“

Дабица археолошко наоѓалиште во светиниколското село Немањици. Претставува населба и некропола од римско време.

На 4,5 км североисточно од селото, во лозјата на С. Донев и С. Илиев, при подготовките за нивното садење, со длабоко орање на површината било исфрлено големо количество од тегули, имбрекси и градежен камен, веројатно од темели на ѕидови. Исто така и големи плочи од песочник, од гробни конструкции.[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 356 Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069