Домус Бунар (Горно Црнилиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Домус Бунар


Местоположба 41°49′01″N 21°57′51″E / 41.81694° СГШ; 21.96417° ИГД / 41.81694; 21.96417Координати: 41°49′01″N 21°57′51″E / 41.81694° СГШ; 21.96417° ИГД / 41.81694; 21.96417
Основни податоци
Место Горно Црнилиште
Општина Свети Николе
Тип

 вила рустика


Период римско време
Портал „Археологија“

Домус Бунарвила рустика од римско време. На 2 километри северозападно од селото Горно Црнилиште, во нивата на Т. Ефремов се сретнуваат фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069