Бошкова Црква (Ранченци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бошкова Црква
археолошко наоѓалиште


Местоположба 41°55′33″N 22°02′58″E / 41.92583° СГШ; 22.04944° ИГД / 41.92583; 22.04944Координати: 41°55′33″N 22°02′58″E / 41.92583° СГШ; 22.04944° ИГД / 41.92583; 22.04944
Основни податоци
Место Ранченци
Општина Свети Николе
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква


Период среден век
Портал „Археологија“

Бошкова Цркваархеолошко наоѓалиште во светиниколското село Ранченци. Наоѓалиштето претставува средновековна црква.

На северната периферија на селото се гледаат темели од објект со апсида на источната страна.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 358, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069