Ковчези (Долно Ѓуѓанци)

Координати: 41°46′54″N 21°59′44″E / 41.78167° СГШ; 21.99556° ИГД / 41.78167; 21.99556
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ковчези


Местоположба 41°46′54″N 21°59′44″E / 41.78167° СГШ; 21.99556° ИГД / 41.78167; 21.99556
Основни податоци
Место Долно Ѓуѓанци
Општина Свети Николе
Тип

 некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Ковчези — светилиште и некропола од доцноантичко време кај селото Долно Ѓуѓанци, Светиниколско. На околу 3 км источно од селото се наоѓа високо плато со надморска височина од 601 м, со површина од 200 × 100 м, опкружено со стрмни падини. На највисоката точка на висорамнинката има четири дупки исклепани во карпа, со пречник од 0,55 м и со длабочина од 0,05 м, распоредени во приближно четвртеста основа од 8 × 7 м, а на средината меѓу нив има уште една помала дупка. Веројатно се работи за лежишта на дрвени колци што носеле покривна конструкција од некаков отворен сакрален објект во кој во централната дупка, се вршела либација. Западно од оваа дупка се наоѓа гроб, исто така издлабен со димезии од 1,93 × 0,85 м, длабок 1,13 м, што се стеснува кон дното, поставен во правец север-југ. Во наоѓалиштето се наоѓаат уште четири гроба издлабени во карпата, кои се отворени од диви копачи. Посебно е интересен гробот обележен како гроб бр. 3, со димензии од 2,05 × 1,74 м, кој има ниша со натписно поле над која релјефно се претставени два лава свртени еден кон друг[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069