Црквиште (Немањици)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Црквиште (Немањици) (01).jpg

Теренот на кој се наоѓа наоѓалиштето во 2022 година

Црквиште is located in Македонија
Црквиште
Местоположба на Црквиште во Македонија
Местоположба 41°54′14.12″N 22°1′4.51″E / 41.9039222° СГШ; 22.0179194° ИГД / 41.9039222; 22.0179194Координати: 41°54′14.12″N 22°1′4.51″E / 41.9039222° СГШ; 22.0179194° ИГД / 41.9039222; 22.0179194
Основни податоци
Место Немањици
Општина Свети Николе
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период римско време
Портал „Археологија“

Црквиштеархеолошко наоѓалиште во светиниколското село Немањици. Наоѓалиштето претставува населба и некропола од античкоримско време.

Местоположба и наоди[уреди | уреди извор]

Во нивите на С. Шалевски и Д. Наков, кои се наоѓаат на 2 км југоисточно од Немањици, се присутни фрагменти од керамички материјали, како и големи камени плочи од гробни конструкции.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 356 Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069

Надворешни врски[уреди | уреди извор]