Латинска Црква - Пусто Валевци (Долно Ѓуѓанци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Латинска Црква - Пусто Валевци
археолошко наоѓалиште
Латинска Црква - Пусто Валевци is located in Македонија
Латинска Црква - Пусто Валевци
Местоположба на Латинска Црква - Пусто Валевци во Македонија
Местоположба 41°46′54″N 21°59′44″E / 41.78167° СГШ; 21.99556° ИГД / 41.78167; 21.99556Координати: 41°46′54″N 21°59′44″E / 41.78167° СГШ; 21.99556° ИГД / 41.78167; 21.99556
Основни податоци
Место Долно Ѓуѓанци
Општина Свети Николе
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Латинска Црква - Пусто Валевци — доцносредновековна црква и некропола кај селото Долно Ѓуѓанци, Светиниколско. Се наоѓа на 3 км од селото, на десната страна од патот Св. Николе-Куманово и на околу 500 м пред местото каде што се одвојува новиот пат за селото. Теренот е блага падина што се спушта кон југ, на која се гледаат урнатини од мала црквичка со димензии во основата од 6 × 4 м. Околу неа има гробови од камени плочи, од кои, многу одамна, мештаните раскопале два гроба со скелетно погребување. Во едниот пронашле бронзена белезица, прстен со широка глава и девет копчиња, исто така од бронза. Наодите не се зачувани[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069