Градешка Чешма (Богословец)

Координати: 41°46′23″N 22°01′19″E / 41.77306° СГШ; 22.02194° ИГД / 41.77306; 22.02194
Од Википедија — слободната енциклопедија
Градешка Чешма


Местоположба 41°46′23″N 22°01′19″E / 41.77306° СГШ; 22.02194° ИГД / 41.77306; 22.02194
Основни податоци
Место Богословец
Општина Свети Николе
Тип

 населба


Период Римско време
Портал „Археологија“

Градешка Чешма — населба и некропола од римското време. На 3 км југоисточно од селото, на падините од ридот Богословец, од левата и десната страна на патот за селото Доброшане се забележуваат темели од објекти, фрагменти од керамички садови, тегули, имбрекси и друг градежен материјал. Најдени биле и повеќе монети. Во непосредната близина на чешмата, во нивите се забележуваат гробови со конструкции од камени плочи.

Наводи[уреди | уреди извор]