Св. Стефан (Малино)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Св. Стефан
археолошко наоѓалиште
Св. Стефан is located in Македонија
Св. Стефан
Местоположба на Св. Стефан во Македонија
Местоположба 41°56′58″N 21°50′39″E / 41.94944° СГШ; 21.84417° ИГД / 41.94944; 21.84417Координати: 41°56′58″N 21°50′39″E / 41.94944° СГШ; 21.84417° ИГД / 41.94944; 21.84417
Основни податоци
Место Малино
Општина Свети Николе
Тип

Археомак 2.0 графички знак (осамен наод).svg осамен наод


Период римско време
Портал „Археологија“

Св. Стефанархеолошко наоѓалиште во светиниколското село Малино. Наоѓалиштето претставува осамен наод од римско време. Во прагот на црквата е вградена надгробна стела со грчки натпис. Според Н. Вулиќ, во тремот на црквата имало фрагмент од надгробна плоча од гнајс, а во дворот, од западната страна, надгробна плоча со профилирано натписно поле и релјефно претставени бисти на двајца мажи и една жена сместени во калканот. Овие камени споменици можеби потекнуваат од наоѓалиштето Поза РидШољеви Камења.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 355, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069