Немашница (Мустафино)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Немашница

Карта

Местоположба 41°51′21″N 22°04′33″E / 41.85583° СГШ; 22.07583° ИГД / 41.85583; 22.07583Координати: 41°51′21″N 22°04′33″E / 41.85583° СГШ; 22.07583° ИГД / 41.85583; 22.07583
Основни податоци
Место Мустафино
Општина Свети Николе
Тип

 населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Немашница или Рамништеархеолошко наоѓалиште кај светиниколското село Мустафино. Претставува населба од римско време.

Се наоѓа на 2,5 км североисточно од селото, до патот што води за селото Буриловци. Претставува зарамнета тераса што се издига над Буриловска Река, со простор од околу 300 × 300 м, на која се простираат ниви сопственост на ЗИК „Овче Поле“.

Со земјоделските работи, особено со длабокото орање, на површината е исфрлен многуброен археолошки и градежен материјал. Најмногубројни се фрагментите од керамички садови со разновидни облици (паници, чинии, пехари, бокали и др.), од домашно производство и увозни. Се среќаваат и рачни мелници, тегули, имбрекси, тули, делкан и обичен кршен камен од темели на објекти.[1]

Површински наоди се чуваат во Народниот музеј во Свети Николе.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 355. ISBN 9989-649-28-6.