Прејди на содржината

Д’лга Ричка (Делисинци)

Координати: 41°46′54″N 21°59′44″E / 41.78167° СГШ; 21.99556° ИГД / 41.78167; 21.99556
Од Википедија — слободната енциклопедија
Д’лга Ричка


Местоположба 41°46′54″N 21°59′44″E / 41.78167° СГШ; 21.99556° ИГД / 41.78167; 21.99556
Основни податоци
Место Делисинци
Општина Свети Николе
Тип

 населба


Период среден век
Портал „Археологија“

Д’лга Ричка — средновековна населба и некропола. На западниот раб на селото, во нивите на Ѓ. Костов и В. Атанасов и во соседните ниви се среќаваат фрагменти од керамички садови и градежен материјал. Според кажувањето на мештаните, при орањето наоѓале предмети украсени со крстови. На северниот крај на наоѓалиштето се пронајдени гробови со конструкции од камени плочи.[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069