Црквиче (Кадрифаково)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црквиче is located in Македонија
Црквиче
Местоположба на Црквиче во Македонија
Местоположба 41°48′37″N 22°02′42″E / 41.81028° СГШ; 22.04500° ИГД / 41.81028; 22.04500Координати: 41°48′37″N 22°02′42″E / 41.81028° СГШ; 22.04500° ИГД / 41.81028; 22.04500
Основни податоци
Место Кадрифаково
Општина Свети Николе
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Црквичеархеолошко наоѓалиште во светиниколското село Кадрифаково. Наоѓалиштето претставува населба од доцноантичко време. Преку железничката пруга Овче Поле-Штип, во нивата на еден жител, оддалечена на околу 200 источно од селото, се среќаваат делови од керамички садови, тегули и друг градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 348. ISBN 9989649286.