Барковица (Трстеник)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Барковица
археолошко наоѓалиште
Барковица is located in Македонија
Барковица
Местоположба на Барковица во Македонија
Местоположба 41°53′25″N 21°51′29″E / 41.89028° СГШ; 21.85806° ИГД / 41.89028; 21.85806Координати: 41°53′25″N 21°51′29″E / 41.89028° СГШ; 21.85806° ИГД / 41.89028; 21.85806
Основни податоци
Место Трстеник
Општина Свети Николе
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцна антика
Портал „Археологија“

Барковица археолошко наоѓалиште во светиниколското село Трстеник. Наоѓалиштето претставува населба од доцна антика. На 500 м јужно од селото, по површината на нивите се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 361, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069