Антарла (Свети Николе)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Антарла - Бела Чука


Местоположба 41°51′54″N 21°56′33″E / 41.86500° СГШ; 21.94250° ИГД / 41.86500; 21.94250Координати: 41°51′54″N 21°56′33″E / 41.86500° СГШ; 21.94250° ИГД / 41.86500; 21.94250
Основни податоци
Место Свети Николе
Општина Свети Николе
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Антарла - Бела Чукаархеолошко наоѓалиште во Свети Николе Наоѓалиштето претставува населба од доцноантичко време. На 3 км југоисточно од градот, во нивата на Ј. Алексов, што зафаќа површина од 250 × 100 м, сесреќаваат фрагменти од керамички садови, питоси градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 358, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069