Кушевски Трла (Горно Ѓуѓанци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кушевски Трла


Местоположба 41°59′36″N 21°59′07″E / 41.99333° СГШ; 21.98528° ИГД / 41.99333; 21.98528Координати: 41°59′36″N 21°59′07″E / 41.99333° СГШ; 21.98528° ИГД / 41.99333; 21.98528
Основни податоци
Место Горно Ѓуѓанци
Општина Свети Николе
Тип

 населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Кушевски Трла — населба и некропола од доцноантичкото време. На 1 км источно од селото Горно Ѓуѓанци, на границата со селото Строиманци, во нивата на Ѓ. Гаврилов се пронајдени темели од објект со правоаголна основа, фрагменти од керамички садови и градежен материјал. Западно од него, на 50 м, со орањето биле откриени повеќе гробови.

Наводи[уреди | уреди извор]