Ветрен (Немањици)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ветрен (Немањици) (02).jpg

Теренот на кој се наоѓа наоѓалиштето. Поглед од југ.

Местоположба 41°54′3.79″N 21°59′34.61″E / 41.9010528° СГШ; 21.9929472° ИГД / 41.9010528; 21.9929472Координати: 41°54′3.79″N 21°59′34.61″E / 41.9010528° СГШ; 21.9929472° ИГД / 41.9010528; 21.9929472
Основни податоци
Место Немањици
Општина Свети Николе
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период железно време
Портал „Археологија“

Ветренархеолошко наоѓалиште во светиниколското село Немањици. Наоѓалиштето претставува некропола од железно време.

Местоположба и наоди[уреди | уреди извор]

На 2,7 км југоисточно од селото, во подножјето на ридот и археолошко наоѓалиште Градиште, има остатоци од гробови со конструкција од грубо обработени плочи, како и фрагменти од големи питоси кои наведуваат постоење на погребувања во питоси. Спорадично се среќаваат и фрагменти од керамички садови со груба фактура.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 355 Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069

Надворешни врски[уреди | уреди извор]