Прејди на содржината

Селиште (Стањевци)

Координати: 41°57′27″N 21°54′12″E / 41.95750° СГШ; 21.90333° ИГД / 41.95750; 21.90333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Селиште


Местоположба 41°57′27″N 21°54′12″E / 41.95750° СГШ; 21.90333° ИГД / 41.95750; 21.90333
Основни податоци
Место Стањевци
Општина Свети Николе
Тип

 некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Селиште или Горни Гробиштаархеолошко наоѓалиште во светиниколското село Стањевци. Претставува средновековна некропола. На 1,5 км, северно од селото се откриени гробови од камени конструкции, покриени со по една голема плоча. Секој гроб е означен со масивен крст.[1]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 360, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069