Горни Ливади (Кадрифаково)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Горни Ливади
археолошко наоѓалиште
Горни Ливади is located in Македонија
Горни Ливади
Местоположба на Горни Ливади во Македонија
Местоположба 41°48′37″N 22°02′42″E / 41.81028° СГШ; 22.04500° ИГД / 41.81028; 22.04500Координати: 41°48′37″N 22°02′42″E / 41.81028° СГШ; 22.04500° ИГД / 41.81028; 22.04500
Основни податоци
Место Кадрифаково
Општина Свети Николе
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Горни Ливадиархеолошко наоѓалиште во светиниколското село Кадрифаково. Наоѓалиштето претставува населба од римското време. На 1,5 км источно од селото, по површините на нивите се гледаат темели од ѕидови и изобилство од градежен материјал. Најдена е архитравна греда, делумно оштетена, на која имало натпис.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 348. ISBN 9989649286.