Римски Бунар (Стањевци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Римски Бунар
археолошко наоѓалиште
Римски Бунар is located in Македонија
Римски Бунар
Местоположба на Римски Бунар во Македонија
Местоположба 41°57′27″N 21°54′12″E / 41.95750° СГШ; 21.90333° ИГД / 41.95750; 21.90333Координати: 41°57′27″N 21°54′12″E / 41.95750° СГШ; 21.90333° ИГД / 41.95750; 21.90333
Основни податоци
Место Стањевци
Општина Свети Николе
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Римски Бунар археолошко наоѓалиште во светиниколското село Стањевци. Наоѓалиштето претставува некропола од доцната антика. Јужно од селото, од левата страна на патот Свети Николе - Куманово се среќаваат камени плочи од гробни конструкции.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 360, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069