Селото (Амзабегово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Селото is located in Македонија
Селото
Местоположба на Селото во Македонија
Местоположба 41°48′40″N 21°59′40″E / 41.81111° СГШ; 21.99444° ИГД / 41.81111; 21.99444Координати: 41°48′40″N 21°59′40″E / 41.81111° СГШ; 21.99444° ИГД / 41.81111; 21.99444
Основни податоци
Место Амзабегово
Општина Свети Николе
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период Среден век
Портал „Археологија“

Селото, средновекова населба. Во нивата на П.Манев се среќаваат голем број керамички предмети и градежен материјал.(С.Д.,Д.И.) [1][2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
  2. Алексова Б., Средновековни наоѓалишта во Полозите, Гласник на Институтот за национална Историја, III-1, Скопје 1959