Средни Рид (Мечкуевци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Средни Рид is located in Македонија
Средни Рид
Местоположба на Средни Рид во Македонија
Местоположба 41°55′02″N 22°03′40″E / 41.91722° СГШ; 22.06111° ИГД / 41.91722; 22.06111Координати: 41°55′02″N 22°03′40″E / 41.91722° СГШ; 22.06111° ИГД / 41.91722; 22.06111
Основни податоци
Место Мечкуевци
Општина Свети Николе
Тип

Археомак 2.0 графички знак (вила рустика).svg вила рустика


Период римско време
Портал „Археологија“

Градиштеархеолошко наоѓалиште во светиниколското село Мечкуевци. Наоѓалиштето претставува можна вила рустика од римското време. Во нивата на еден жител, што се наоѓа на околу 3,5 км од селото, има многу градежен материјал, а откопан е и еден питос.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 355. ISBN 9989649286.