Сусерка (Амзабегово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сусерка


Местоположба 41°48′40″N 21°59′40″E / 41.81111° СГШ; 21.99444° ИГД / 41.81111; 21.99444Координати: 41°48′40″N 21°59′40″E / 41.81111° СГШ; 21.99444° ИГД / 41.81111; 21.99444
Основни податоци
Место Амзабегово
Општина Свети Николе
Тип

 населба


Период неолитско време
Портал „Археологија“

Сусерка, неолитска населба. Ниско под планините на ридот Богословец, поточно на тромеѓата меѓу селата Делисинци, Богословец и Амзабегово, по површините на нивите се среќаваат фрагменти од керамички садови и орудија од камен и кремен.[1][2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
  2. Алексова Б., Средновековни наоѓалишта во Полозите, Гласник на Институтот за национална Историја, III-1, Скопје 1959