Медарови Трла (Сопот)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Медарови Трла
археолошко наоѓалиште
Медарови Трла is located in Македонија
Медарови Трла
Местоположба на Медарови Трла во Македонија
Местоположба 41°53′57″N 21°52′6″E / 41.89917° СГШ; 21.86833° ИГД / 41.89917; 21.86833Координати: 41°53′57″N 21°52′6″E / 41.89917° СГШ; 21.86833° ИГД / 41.89917; 21.86833
Основни податоци
Место Сопот
Тип

Археомак 2.0 графички знак (могила).svg могила


Период римско време
Портал „Археологија“

Медарови Трла археолошко наоѓалиште во светиниколското село Сопот. Наоѓалиштето претставува могила од римско време.

На 4 км источно од селото, од десната страна на селскиот пат Свети Николе - Малино се наоѓа могила со димензии од 20 м пречник во основата и 5 м височина.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 359, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069