Јокуш (Немањици)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јокуш (Немањици) (01).jpg

Теренот на кој се наоѓа наоѓалиштето во 2022 година

Местоположба 41°55′8.80″N 21°59′6.90″E / 41.9191111° СГШ; 21.9852500° ИГД / 41.9191111; 21.9852500Координати: 41°55′8.80″N 21°59′6.90″E / 41.9191111° СГШ; 21.9852500° ИГД / 41.9191111; 21.9852500
Основни податоци
Место Немањици
Општина Свети Николе
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период римско време
Портал „Археологија“

Јокуш археолошко наоѓалиште во светиниколското село Немањици. Наоѓалиштето претставува некропола од античкоримско време.

Местоположба и наоди[уреди | уреди извор]

Се наоѓа на околу 1,5 км северозападно од селото, над патот што води кон селото Орел. Претставува тераса под месноста Грчки Рид која е широко отворена и со благ пад кон коритото на Орелска Река и акумулацијата Мавровица. Во нивата на Војчо Златев Бутковски и во соседните ниви со орањето биле откривани плочи од конструкции на гробови, а во 1968 година била најдена надгробна плоча од мермер со релјефна претстава на задушна гозба, која В. Санев ја откупил за Музејот во Штип. Во 1981 и подоцна, во 1985 и 1986 година, биле извршени заштитни ископувања при што биле откриени и истражени 34 гроба, од кои само во еден гроб покојникот бил инхумиран. Погребувањето било извршено во три вида дупки: овални, во кои остатоците од кладата биле положени во ладна состојба и потоа покриени со нафрлени аморфни речни камења; правоаголни јами, во кои остатоците биле положени во топла состојба и покриени со плочи од песочник и речен камен, околу кои честопати бил направен венец од аморфни камења; правоаголни - во кои се поставувал камен-меморија. Гробните прилози се разновидни и меѓу нив има сатчиња од стакло и керамика и накит. Наодите се чуваат во Народниот музеј во Свети Николе.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 356 Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069

Надворешни врски[уреди | уреди извор]