Џиванка (Богословец)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џиванка


Местоположба 41°46′23″N 22°01′19″E / 41.77306° СГШ; 22.02194° ИГД / 41.77306; 22.02194Координати: 41°46′23″N 22°01′19″E / 41.77306° СГШ; 22.02194° ИГД / 41.77306; 22.02194
Основни податоци
Место Богословец
Општина Свети Николе
Тип

 некропола


Период Римско време
Портал „Археологија“

Џиванка — некропола од доцноантичкото време. На 1 км северозападно од селото, на источната падина од ридот Црвена Ричка, при земјоделските работи мештаните наидувале на гробови со конструкции од камени плочи.

Наводи[уреди | уреди извор]