Крушка (Ерџелија)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 41°50′07″N 22°02′08″E / 41.83528° СГШ; 22.03556° ИГД / 41.83528; 22.03556Координати: 41°50′07″N 22°02′08″E / 41.83528° СГШ; 22.03556° ИГД / 41.83528; 22.03556
Основни податоци
Место Ерџелија
Општина Свети Николе
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Крушкаархеолошко наоѓалиште во светиниколското село Ерџелија. Наоѓалиштето претставува населба од доцноантичкото време. На 2 км северно од селото, во непосредната близина на живинарската фарма, по нивите се среќаваат делови од керамички садови и градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 348. ISBN 9989649286.