Горни Лозја (Преод)

Координати: 41°54′36″N 21°51′09″E / 41.91000° СГШ; 21.85250° ИГД / 41.91000; 21.85250
Од Википедија — слободната енциклопедија
Горни Лозја - Пударница


Местоположба 41°54′36″N 21°51′09″E / 41.91000° СГШ; 21.85250° ИГД / 41.91000; 21.85250
Основни податоци
Место Преод
Општина Свети Николе
Тип

 населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Горни Лозја - Пударницаархеолошко наоѓалиште во светиниколското село Преод. Претставува населба од доцноантичкото време.

На 300 м северозападно од селото, при обработувањето на нивите се откриени фрагменти од керамички садови и повеќе железни предмети – алати. Во нивата на П. Велков е откриен и питос.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 357, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069