Латински Гробишта (Трстеник)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Латински Гробишта
археолошко наоѓалиште
Латински Гробишта is located in Македонија
Латински Гробишта
Местоположба на Латински Гробишта во Македонија
Местоположба 41°53′25″N 21°51′29″E / 41.89028° СГШ; 21.85806° ИГД / 41.89028; 21.85806Координати: 41°53′25″N 21°51′29″E / 41.89028° СГШ; 21.85806° ИГД / 41.89028; 21.85806
Основни податоци
Место Трстеник
Општина Свети Николе
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Латински Гробиштаархеолошко наоѓалиште во светиниколското село Трстеник. Наоѓалиштето претставува средновековна некропола. На 500 м северно западно од селото, на средните коти на ридот Венец, при изградбата на селскиот пат за манастирот Ѓуриште е откриена некропола со гробови градени од камени плочи - тип циста.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 361, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069