Крстовец (Сопот)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Крстовец is located in Македонија
Крстовец
Местоположба на Крстовец во Македонија
Местоположба 41°53′57″N 21°52′6″E / 41.89917° СГШ; 21.86833° ИГД / 41.89917; 21.86833Координати: 41°53′57″N 21°52′6″E / 41.89917° СГШ; 21.86833° ИГД / 41.89917; 21.86833
Основни податоци
Место Сопот
Општина Свети Николе
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Крстовецархеолошко наоѓалиште во светиниколското село Сопот. Наоѓалиштето претставува средновековна некропола. Во непосредната близина на селото, на источната страна, зад куќата на еден жител се откриени гробови со конструкции од камени плочи.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 359, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069