Градиште (Строиманци)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 41°59′38″N 22°00′40″E / 41.99389° СГШ; 22.01111° ИГД / 41.99389; 22.01111Координати: 41°59′38″N 22°00′40″E / 41.99389° СГШ; 22.01111° ИГД / 41.99389; 22.01111
Основни податоци
Место Строиманци
Општина Свети Николе
Тип

Археомак 2.0 графички знак (утврдена населба).svg утврдена населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Градиште археолошко наоѓалиште во светиниколското село Строиманци. Наоѓалиштето претставува утврдена населба од доцната антика.

На северниот крај на селото, на висок рид што доминира над околината се гледаат остатоци од мала утврдена населба. Најдени се и монети на Јустинијан I.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 361, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069