Строиманци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Строиманци
Строиманци is located in Македонија
Строиманци
Местоположба на Строиманци во Македонија
Општина Општина Свети Николе
Население 8 жит.
(поп. 2002)
Надм. вис. 691 м

Стоиманци е село во Општина Свети Николе, Република Македонија. Се наоѓа во североисточниот дел на државата. Според пописот од 2002 година, во селото живеат 8 жители, сите Македонци.

Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Строиманци е село во Овче Поле.

Историja[уреди | уреди извор]

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според пописот од 2002 година во селото имало 8 жители.

Родови[уреди | уреди извор]

Строиманци е македонско село.

Според истражувањата од 1957/58 родови во селото:

  • Доселенички со познато потекло: Тошевци (6 к.), Каревци (6 к.), Трајковци (5 к.), Станковци (2 к.), Трајановци (2 к.), Долно Малци (5 к.), Дедо-Нуневци (4 к.), Доневци (3 к.) и Чаковци (1 к.) доселени се пред околу 190 години од селото Стрисовци, пробиштипско. Во еден од родовите се знае следната генеологија Тимо (жив на 70 год. во 1957/58) Мите-Филип-Раде, еден од првите доселеници; Дедо Кралевци (2 к.), Дедо Доневци (5 к.), Ташевци (2 к.) и Ивановци (2 к.) доселени се од селото Мородвис, кочанско; Миладиновци (5 к.) доселени се од селото Секулица, кратовско.[1]

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


  1. Трифуноски, Јован (1961). Овчеполска котлина.