Кнежје

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кнежје
Кнежје is located in Македонија
Кнежје
Местоположба на Кнежје во Македонија
Координати 41°50′51″N 21°54′19″E / 41.84750° N; 21.90528° E / 41.84750; 21.90528Координати: 41°50′51″N 21°54′19″E / 41.84750° N; 21.90528° E / 41.84750; 21.90528
Регион Logo of Vardar Region.svg Вардарски
Општина Свети Николе
Население 86 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 24017
Кнежје на општинската карта
Кнежје во Општина Свети Николе.svg

Атарот на Кнежје во рамките на општината


Кнежје — село во Општина Свети Николе, во областа Овче Поле во околината на градот Свети Николе.

Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа во областа Овче Поле, оддалечено 4 километри југозападно од Свети Николе.

Историja[уреди | уреди извор]

Во XIX век селото е дел од Штипската каза во Отоманското Царство.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според статистиката на бугарскиот етнограф Васил К'нчов (Македонија, Етнографија и статистика) од 1900 година, селото Кнежје имало 360 жители, сите Македонци.[1]

Според секретарот на егзархијата Димитар Мишев („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) од 1905 година, во Кнежје имало 240 Македонци, под врховенството на Бугарската егзархија.[2]

Според пописот од 2002 година, селото Кнежје има 86 жители, сите Македонци.[3]

На табелата е прикажан бројот на населението во сите пописни години:[4]

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 360[1] 240[2] 309 316 205 140 101 76 71 86

Родови[уреди | уреди извор]

Кнежје е македонско село.

Според истражувањата од 1958 година, родови во селото се:

  • Доселеници со непознато потекло: Башлинци (2 к.) родот го основал предокот Славко кој се доселил однекаде околу 1818 година; Гочевци (2 к.), Чалевци (3 к.), Атанасовци (3 к.) и Унковци (8 к.).
  • Доселеници со познато потекло: Пиковци (5 к.) доселени се од некое место во прилепско.Основачот на родот кој се доселил се викал Ѓорге; Кралевци или Лишковци (2 к.) доселени се од некое село во кривопаланечко. Доселени се во првата половина на XIX век. Го знаат следното родословие: Тоде (жив на 66 г. во 1958 година) Тиме-Крало-Здраве, кој се доселил; Китановци (2 к.) доселени се од Ерџелија или Мустафино. И таму биле доселени однекаде; Здравковци (2 к.) доселени се од некое село во штипско; Портарци (3 к.) доселени се од селото Сарамзалино. Таму припаѓале на родот Теофци кој бил доселен однекаде; Ристевци (2 к.) и Ордевци (1 к.) доселени се во турско време од селото Горобинци каде биле староседелци; Говедарци или Чалмарци (1 к.) доселени се од некое место во Тиквеш; Маневци (1 к.) и Тошевци (1 к.) доселени се од Горно Црнилиште, и таму биле доселени однекаде; Донче (1 к.) дошол како домазет од селото Преод. Таму припаѓал на родот Ристевци чие потекло е непознато.[5]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Изборно место[уреди | уреди извор]

Во селото постои изборното место бр. 1685 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште.[6]

На претседателските избори во 2019 година, на ова изборно место биле запишани вкупно 61 гласачи.[7]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Колеви се целосно иселени од селото. Иселеници има во Стањевци (Петканци), Џидимирци кај Велес (Шутевци).[5]

Иселеници има и во Скопје (од родовите Портарци, Маневци, Атанасови и Ордеви).[5]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Кѫнчовъ, Василъ. Македония. Етнография и статистика. София, Българското книжовно дружество, 1900. ISBN 954430424X. с. 232.
  2. 2,0 2,1 Brancoff, D.M. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, pp. 134 – 135.
  3. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  4. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат. Државен завод за статистика.
  5. 5,0 5,1 5,2 Трифуноски, Јован (1962). Овчеполска Котлина.
  6. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
  7. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]