Стануловци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Стануловци е село во Општина Свети Николе, во областа Овче Поле, во околината на градот Свети Николе.


Стануловци
Стануловци is located in Македонија
Стануловци
Местоположба на Стануловци во Македонија
Општина Општина Свети Николе
Население 2 жит.
(поп. 2002)
Стануловци на општинската карта
Стануловци во Општина Свети Николе.svg

Атарот на Стануловци во рамките на општината


Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа во областа Овче Поле, во западното подножје на планината Манговица.

Историja[уреди | уреди извор]

Селото се споменува во пописните опширни дефтери од 1570 година, како село во Ќустендилскиот санџак, нахија Штип со 20 христијански семејства. Бидејќи османлиската власт ги попишувала само главите на семејствата, регистрирани се следниве родови: Стојко Ѓуро; Ѓуро Ѓуро; Димитри Ѓуро; Тодор Дамјан; Никола Тодор; Никола Димитри; Стојко Николин; Димитри Николин; Дамјан Николин; Ѓурко Николин; Димјо (Димко) Ѓуро; Бран (Бежан) Ѓуро; Петко Ѓуро; Ѓуро Петко; Дамјан Ѓуро; Никола Ѓуро; Димитри Доно; Ивко Доно; Степо Доно; Ѓуро Доно.[1]

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според пописот од 2002 година, во селото Стануловци живеле само 2 жители, Македонци.[2]

На табелата е прикажан бројот на население во сите пописни години:[3]

Година 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 128 134 155 59 12 5 4 2

Родови[уреди | уреди извор]

Стануловци е македонско село.

Според истражувањата од 1957 година, родови во селото се:

  • Староседелци: Чаушевци (6 к.), Лесичковци (1 к.), Кукурековци (2 к.), Арнаутци (1 к.), Вучи (1 к.) и Швраковци (2 к.). Чаушевци порано имале голема задруга, и биле многу богати.
  • Доселеници: Тараинчанци (5 к.) доселени се од селото Таринци, Штипско. Најпрво се населиле во селото Судиќ, па од таму во селото Стануловци, тоа било во 19ти век; Тренчевци (3 к.) и Брдарци (1 к.) доселени се во различен период од селото Арбасанци, таму биле староседелци; Гуштер (1 к.) и Болигас (1 к.) доселени се пред 1912 година од селото Толја кое постоело кај селото Арбасанци.[4]

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани;[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Се знае за следните иселеници од селото. Давитковци се иселиле во селото Мустафино. Ѓоргијови иселени се во селото Долно Црнилиште. Давиткови после Првата светска војна се иселиле во селото Врсаково. Стојчеви во 1936 година се иселиле во селото Буриловци. Од родот Лисичкови има иселеници во споменатото Буриловци. Во турско време неколку семејства се иселиле во градот Штип.[4]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  1. Турски документи за историјата на македонскиот народ, опширен пописен дефтер за Ќустендилскиот санџак од  1570 година, том V, книга V, Архив на Македонија, Матица Македонска, стр.290-291
  2. http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf Попис во Македонија 2002. - Книга 10.
  3. „Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година)“. Државен завод за статистика. 
  4. 4,0 4,1 Трифуноски, Јован (1962). Овчеполска котлина.