Средно Градиште (Трстеник)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Средно Градиште
археолошко наоѓалиште
Средно Градиште is located in Македонија
Средно Градиште
Местоположба на Средно Градиште во Македонија
Местоположба 41°53′25″N 21°51′29″E / 41.89028° СГШ; 21.85806° ИГД / 41.89028; 21.85806Координати: 41°53′25″N 21°51′29″E / 41.89028° СГШ; 21.85806° ИГД / 41.89028; 21.85806
Основни податоци
Место Трстеник
Општина Свети Николе
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Средно Градиште археолошко наоѓалиште во светиниколското село Трстеник. Наоѓалиштето претставува некропола од доцната антика. При изградбата на градобијната станица се откриени гробови – тип циста, во кои биле најдени и монети.[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 362, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069