Градиште (Делисинци)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 41°46′54″N 21°59′44″E / 41.78167° СГШ; 21.99556° ИГД / 41.78167; 21.99556Координати: 41°46′54″N 21°59′44″E / 41.78167° СГШ; 21.99556° ИГД / 41.78167; 21.99556
Основни податоци
Место Делисинци
Општина Свети Николе
Тип

Археомак 2.0 графички знак (градиште).svg градиште


Период римско време
Портал „Археологија“

Градиште — градиште од римското време. Се наоѓа на 1 км југоисточно од селото, на падините на ридот Богословец, под врвот Јован Спирит, и претставува голема височинка со стрмни падини од сите страни и со зарамнето плато издолжено во правец север-југ околу 150 м. По површината се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и многу градежен материјал[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069