Сулејманец (Свети Николе)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сулејманец is located in Македонија
Сулејманец
Местоположба на Сулејманец во Македонија
Местоположба 41°51′54″N 21°56′33″E / 41.86500° СГШ; 21.94250° ИГД / 41.86500; 21.94250Координати: 41°51′54″N 21°56′33″E / 41.86500° СГШ; 21.94250° ИГД / 41.86500; 21.94250
Основни податоци
Место Свети Николе
Општина Свети Николе
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период римско време
Портал „Археологија“

Сулејманецархеолошко наоѓалиште во Свети Николе Наоѓалиштето претставува населба и некропола од римско време. На 4 км источно од градот, по површината на нивите се среќаваат грамади од градежен материјал, фрагменти од керамички садови, питоси и тегули. Од ова наоѓалиште потекнува и фрагмент од стела со претстава на покојници[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 359, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069