Црвеници (Преод)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Црвеници is located in Македонија
Црвеници
Местоположба на Црвеници во Македонија
Местоположба 41°54′36″N 21°51′09″E / 41.91000° СГШ; 21.85250° ИГД / 41.91000; 21.85250Координати: 41°54′36″N 21°51′09″E / 41.91000° СГШ; 21.85250° ИГД / 41.91000; 21.85250
Основни податоци
Место Преод
Општина Свети Николе
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период среден век
Портал „Археологија“

Црвенициархеолошко наоѓалиште во светиниколското село Преод. Наоѓалиштето претставува населба од среден век.

На 1,5 км северно од селото се забележуваат темели од објект – фурна, а по површината се среќаваат фрагменти од керамички садови и градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 358, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069