Преко Дол (Алакинци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Преко Дол
археолошко наоѓалиште
Преко Дол is located in Македонија
Преко Дол
Местоположба на Преко Дол во Македонија
Местоположба 41°56′42″N 21°52′54″E / 41.94500° СГШ; 21.88167° ИГД / 41.94500; 21.88167Координати: 41°56′42″N 21°52′54″E / 41.94500° СГШ; 21.88167° ИГД / 41.94500; 21.88167
Основни податоци
Место Алакинци
Општина Свети Николе
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период Римско време
Портал „Археологија“

Преко дол, населба од римско време. На северниот раб на селото, при орањето на нивите биле откриени темели од постари објекти. На површината се забележуваат фрагменти од керамички садови и делкани блокови од камен. (С.Д.,Д.И.)[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069