Ќунче (Делисинци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ќунче


Местоположба 41°46′54″N 21°59′44″E / 41.78167° СГШ; 21.99556° ИГД / 41.78167; 21.99556Координати: 41°46′54″N 21°59′44″E / 41.78167° СГШ; 21.99556° ИГД / 41.78167; 21.99556
Основни податоци
Место Делисинци
Општина Свети Николе
Тип

 населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Ќунче — населба од римското време. Се наоѓа на 2 км западно од селото, на тромеѓата на селата Дилисинци, Богословец и Амзабегово, лево од местото каде што се вкрстуваат железничката пруга и асфалтниот пат. Во нивата на Н. Георгиев, со површина од околу 250х150 м, се забележуваат фрагменти од керамички садови, тегули и градежен материјал[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069