Ќерамидница (Мустафино)

Координати: 41°50′45″N 22°03′56″E / 41.84583° СГШ; 22.06556° ИГД / 41.84583; 22.06556
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ќерамидница

Карта

Местоположба 41°50′45″N 22°03′56″E / 41.84583° СГШ; 22.06556° ИГД / 41.84583; 22.06556
Основни податоци
Место Мустафино
Општина Свети Николе
Тип

 населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Ќерамидницаархеолошко наоѓалиште кај светиниколското село Мустафино. Претставува населба и некропола од доцната антика.

Во нивите на М. Петров, Р. Здравев и Б. Гигов, кои се наоѓаат на 1 км северозападно од селото има градежен материјал и фрагменти од керамички садови и питоси.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 355. ISBN 9989-649-28-6.