Бара (Стануловци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бара is located in Македонија
Бара
Местоположба на Бара во Македонија
Местоположба 41°52′58″N 22°05′32″E / 41.88278° СГШ; 22.09222° ИГД / 41.88278; 22.09222Координати: 41°52′58″N 22°05′32″E / 41.88278° СГШ; 22.09222° ИГД / 41.88278; 22.09222
Основни податоци
Место Стануловци
Општина Свети Николе
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Бара или Длабоки Патархеолошко наоѓалиште во светиниколското село Стануловци. Наоѓалиштето претставува средновековна населба и некропола. Западно од селото, во нивата на еден селанец е откриен гроб од камени плочи - тип циста. Источно од гробот, во месноста Длабоки Пат, при орањето на нивите, се појавуваат градежни материјали и фрагменти од керамички садови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 359, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069