Орљак (Стањевци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Орљак is located in Македонија
Орљак
Местоположба на Орљак во Македонија
Местоположба 41°57′27″N 21°54′12″E / 41.95750° СГШ; 21.90333° ИГД / 41.95750; 21.90333Координати: 41°57′27″N 21°54′12″E / 41.95750° СГШ; 21.90333° ИГД / 41.95750; 21.90333
Основни податоци
Место Стањевци
Општина Свети Николе
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Орљак или Селиштеархеолошко наоѓалиште во светиниколското село Стањевци. Наоѓалиштето претставува средновековна населба и некропола. На 2 км северно од селото, на средишните коти на ридот Орљак има грамади од градежен материјал, како и фрагменти од питоси. На површините на нивите се среќаваат фрагменти од керамички садови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 360, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069