Пуста Црква (Горно Ѓуѓанци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пуста Црква is located in Македонија
Пуста Црква
Местоположба на Пуста Црква во Македонија
Местоположба 41°59′36″N 21°59′07″E / 41.99333° СГШ; 21.98528° ИГД / 41.99333; 21.98528Координати: 41°59′36″N 21°59′07″E / 41.99333° СГШ; 21.98528° ИГД / 41.99333; 21.98528
Основни податоци
Место Горно Ѓуѓанци
Општина Свети Николе
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква


Период среден век
Портал „Археологија“

Пуста Црквацрква од средниот век. На два километри северозападно од Горно Ѓуѓанци, на една височинка се наоѓаат урнатини од црква со апсида, ѕидана со делкан камен и варов малтер. Јужниот ѕид е зачуван во височина од 2,5 метри.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069