Селиште (Трстеник)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Селиште is located in Македонија
Селиште
Местоположба на Селиште во Македонија
Местоположба 41°53′25″N 21°51′29″E / 41.89028° СГШ; 21.85806° ИГД / 41.89028; 21.85806Координати: 41°53′25″N 21°51′29″E / 41.89028° СГШ; 21.85806° ИГД / 41.89028; 21.85806
Основни податоци
Место Трстеник
Општина Свети Николе
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Селиште археолошко наоѓалиште во светиниколското село Трстеник. Наоѓалиштето претставува населба од римско време. На 500 м североисточно од селото, на десната страна од патот за манастирот Ѓуриште, при обработувањето на нивите се откриени тули и друг градежен материјал, како и фрагменти од керамички садови и питоси.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 361, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069