Јака Трла (Горно Црнилиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јака Трла
археолошко наоѓалиште
Јака Трла is located in Археолошки локалитет во Македонија
Јака Трла
Јака Трла
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°49′01″N 21°57′51″E / 41.81694° СГШ; 21.96417° ИГД / 41.81694; 21.96417Координати: 41°49′01″N 21°57′51″E / 41.81694° СГШ; 21.96417° ИГД / 41.81694; 21.96417
Основни податоци
Име Јака Трла
Место Горно Црнилиште
Општина Свети Николе
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Јака Трланаселба од римско време. На 1,5 километри западно од селото Горно Црнилиште, во нивата на И. Петрушевски се сретнуваат фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069