Нова Мездра (Мездра)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Нова Мездра


Местоположба 41°55′17″N 21°55′35″E / 41.92139° СГШ; 21.92639° ИГД / 41.92139; 21.92639Координати: 41°55′17″N 21°55′35″E / 41.92139° СГШ; 21.92639° ИГД / 41.92139; 21.92639
Основни податоци
Место Мездра
Општина Свети Николе
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Нова Мездраархеолошко наоѓалиште во светиниколското село Мездра. Наоѓалиштето претставува населба од доцноантичкото време. Во нивите што се гледаат на јужниот раб на селото, биле откриени темели на градби, а на површината се гледаат делови од керамички садови и питоси.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 354. ISBN 9989649286.