Св. Никола (Долно Ѓуѓанци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Св. Никола is located in Македонија
Св. Никола
Местоположба на Св. Никола во Македонија
Местоположба 41°46′54″N 21°59′44″E / 41.78167° СГШ; 21.99556° ИГД / 41.78167; 21.99556Координати: 41°46′54″N 21°59′44″E / 41.78167° СГШ; 21.99556° ИГД / 41.78167; 21.99556
Основни податоци
Место Долно Ѓуѓанци
Општина Свети Николе
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква


Период римско време
Портал „Археологија“

Св. Никола — осамени наоди од римското време кај селото Долно Ѓуѓанци, Светиниколско. Пред влезот во црквата се наоаѓа базис од столб, а пред камбанаријата писцина која е најверојатно донесена од наоѓалиштето Грамади – Црн Брест[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069