Шадија (Пеширово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шадија


Местоположба 41°49′29″N 21°59′3″E / 41.82472° СГШ; 21.98417° ИГД / 41.82472; 21.98417Координати: 41°49′29″N 21°59′3″E / 41.82472° СГШ; 21.98417° ИГД / 41.82472; 21.98417
Основни податоци
Место Пеширово
Општина Свети Николе
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Шадијаархеолошко наоѓалиште во светиниколското село Пеширово. Наоѓалиштето претставува некропола од доцноантичкото време.

На 2,5 км северно од селото, десно од асфалтниот пат за Св. Николе, во нивата на П. Стојанов при орање се извадени камени плочи од гробни конструкции – тип циста. [1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 357, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069